Laipiojimo virvės. Sužinok, rinkis, pasitikėk.
Laipiojimo virvių pasirinkimas ir jų priežiūra yra atsakingas darbas. Turbūt nė vienas nenori pradėti galvoti apie virvės kokybę „užkaltomis“ rankomis laikantis uolos ar kybių 15 metrų aukštyje. „Ar tinkamą virvę naudoju? Ar virvė atlaikys kritimą, o gal reikėjo...“ Skaitykite šį straipsnį ir būkite pasiruošę savo žygiams taip, kad tokios mintys jūsų nekankintų. Straipsnyje sužinosite kas yra laipiojimo virvės, kaip pasirinkti tinkamiausią virvę jūsų veiklai ir kaip rūpintis virve tapus jos šeimininku.
16 kovo, 2023 pagal
Laipiojimo virvės. Sužinok, rinkis, pasitikėk.
Montis Magia, Dominyka Lukauskienė
| No comments yet

 Virvė tai tiesioginis saugos elementas, kuris du asmenis, laipiotoją ir saugotoją, sujungia į ryšį, kuriame sauga veikia tik su partnerio pagalba. Virvė apsaugo laipiotoją kritimo metu kai: susiduriama su sunkia atkarpa trasoje ir jos nepavyksta įveikti pirmuoju bandymu, lipimo metu netikėtai atskyla kybis, ledas ar sniegas. Tam, kad sukurtumėte veikiančią saugos sistemą tarp dviejų partnerių privalo egzistuoti ir kiti komponentai: mazgai, apraišai, kilpos, atotampos, karabinai, saugojimo įtaisai ir tinkamos žinios, kaip naudotis visa įranga. Virvių charakteristikos ir paskirtis įvairi, tad svarbu suprasti, kuo viena virvė skiriasi nuo kitos, ir tinkamai pasirinkti virvę planuojamai veiklai. 


Laipiojimui ir kitoms veikloms skirtų virvių įvairovė

 Šiuolaikinėje rinkoje virivų įvairovė ir pasirinkimas labai platus. Virvių specifika skiriasi pagal virvės diametrą, ilgį ir kitas savybes. Visos virvės naudojamos saugos sistemoje lipimo metu privalo turėti:
•gamintojo etiketę;
•UIAA (Union Interrnationale des Associations d'Alpinisme) ar CEN (Comité Europeo de Normalización) sertifikaciją;
• informaciją apie virvės parametrus.

Virvės savybių žymėjimo pavyzdžiai:


Svarbūs virvės parametrai:

• Stors (diametras);
• Ilgis;
• Absorbuojančios savybės;
• Virvės geba atlaikyti kritimų skaičių;
• Specialus virvės apdorojimas, kad būtų atsparesnės oro sąlygoms.

  Kernmantle (iš vokiečių kalbos ​„kern  šerdis ir „mantel“  šarvas).


Dinaminės virvės

Laipiojimui sukurtos Kernmantle virvės vadinamos dinaminėmis. Apkrovos metu dinaminė virvė išsitempia ir pailgėja taip padėdama absorbuoti kritimo sukuriamą jėgą, tenkančią krentančiam laipiotojui, saugotojui, naudojamai įrangai, bei saugos taškams. Dėl kritimo metu sugeneruojamos apkrovos, sistemoje naudojama virvė pailgėja 10–40%. Kuo mažesnė kritimo jėga sistemoje, tuo švelniau sustabdomas kritimas.


 Diametras

 Lipimui skirtų dinaminių virvių diametro diapozonas – 7.8–11.5mm. Kad būtų aiškiau, kaip pasirinkti virvės storį ir kokioje sistemoje jos tinkamos naudoti, virvės suskirtsytos į tris virvių tipus: viengubos, pusinės, dvigubos.

Visų virvių tipų žymėjimai:
 

 
Vienguba virvė

 Viengubos virvės (single rope) tai plačiausio panaudojimo ir labiausiai paplitusio tipo virvės, kurios saugos sistemoje naudojamos po vieną ir yra sertifikuotos, kad atlaikytų kelis lipančiojo lyderiu kritimus. Naudojant viengubą virvę tiek laipiotojas, tiek saugotojas dirba tik su viena virve. (Kai kurie saugojimo įtaisai kaip Petzl Gri gri gali būti naudojami, tik su vienguba virve.) Pagal virvės diametrą ir funkcijas vienguba virvė gali būti naudojama įvairiose laipiojimo srityse: tradiciniame, sportiniame, ledo, alpine, salėje ir ilgų trasų įkopimuose (big wall). 
 Viengubos virvės minusai: sunkesnės, lipant vienguba virve reikia papildomų priemonių sumažinti virvės trintį saugos sistemoje, nusileidimų metu galima nusileisti trumpesnį atstumą.Dviguba virvė

 Dvigubos virvės visada naudojamos poroje. Abi virves laipiotojas įsiriša į save ir abi virves praseginėja kiekviename saugos taške, taip kaip elgtųsi ir su vienguba virve. Didžiausi dvigubų virvių privalumai yra mažas svoris ir tai, kad dubliuodami jas nusileidimo metu galėsite iš karto įveikti ilgesnį atstumą. 
 Dvigubos virvės minusai: dėl mažo diametro dvigubos virvės niekada negalima naudoti po vieną, virvės dėvisi greičiau, o judančioje saugos sistemoje dažnai painiojasi.
 Dažniausiai naudojamos alpine stiliaus kopimuose.Pusinė virvė

 Pusinės virvės laipiojimui naudojamos dažniau, nei dvigubos virvės. Taip pat kaip ir pusines virves laipiotojas ir saugotojas privalo įsirišti abiejų virvių galus. Kiekviena pusinė virvė gali atlaikyti kritimo jėgą, tačiau su mažesniu svoriu. Tad saugos sitemoje lipantysis lyderiu gali varijuoti ir segti tik vieną virvę, taip sumažindamas virvės trintį sistemoje. Pusinės virvės yra plonesnės, lengvesnės nei viengubos virvės ir atsparesnės susidėvėjimui nei dvigubos virvės. 
 Pusinių virvių minusai: sudėtingesnė naudojimo sistema, kurią būtina gerai išmokti.  

Ilgis 

 Lipimui skirtų virvių ilgis svyruoja nuo 30 iki 80metrų. Dažniausiai naudojamas virvės ilgis laipiojimui yra 60m, bet kiekvienas asmuo rinkdamasis virvę privalo įvertinti aktualius virvės ilgio aspketus:
svorį, trasos ilgį. Jei virvė bus naudojama nusileidimams atkreipti dėmesį  ar pakaks jos ilgio. Laipiojimo salėse įprastai užtenka ir 30 metrų ilgio virvės.


Dinaminių virvių pasirinkimas mūsų parduotuvėje​
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Statinės virvės

Skirtingai nuo dinaminių, patiriant apkrovą statinės virvės išsitempia labai nedaug – iki 10–12% viso sistemoje naudojamo savo ilgio. Šio tipo virvės skirtos organizuoti saugos stoteles, gabenti įrangą, įrengti oro perkėlas ir turėklus, nusileisti nuo trasos, pakilti į aukštį naudojant pagalbines priemones, dirbti aukštyje, gelbėjimo darbams. Šio tipo virvesdraudžiamanaudoti lipimui apatine (lead climbing) sauga, nes kritimo atveju jos neabsorbuos kritimo jėgos ir lipantysis gali patirti rimtų traumų.


Impregnuotos virvės

 Žygyje, ekspedicijoje ar ilgame įkopime ne visada laukia puikios oro sąlygos, tad virvės gali sušlapti. Darbas su šlapiomis virvėmis bus nemalonus, jos taps sunkesnės, o paspaudus šaltukui tokios virvės gali ir sustagarėti. Didžiausias šlapių virvių minusas yra tai, kad jos susilpnėja net iki 30% palyginus su tokia pačia sausa virve. 
 Virvių gamintojai išvystė technologijas, kurios leidžia impregnuoti virves ir padidinti jų atsparumą vandeniui. Kai kuriems laipiojimo stiliams virvės dengiamos specialiais sluoksniais: silikono pagrindą turinčia danga arba sintetine fluoro danga su dervomis (teflonu). Impregnuotos virvės vadinamos "dry rope". Tokios virvės tampa atsparesnės vandeniui, abrazyvui ir sukuria mažiau trinties saugos sistemoje. Įprastai tokios virvės yra  15% brangesnės.

 Virvių spalvos

 Naujokai dažnai klausia: „Ar galima atskirti virvių savybes pagal jų spalvas?“ Kiekvienas gamintojas gali ir kuria virves pagal savo numatytus standartus ir spalvinius kodus, tad naudojamą virvę, kuri nebeturi gamintojo originalaus žymėjimo neturint patirties atskirti nepavyks. Virvių spalvų paletėje rasite vienspalves ir margų raštų virves. 
 Kai kurios virvės turi specialius žymėjimus virvių galuose, kad nusileidimo metu būtų galima pastebėti artėjantį virvės galą. Virvės gali būti pažymėtos ir viduryje. Tai padeda greičiau surasti visos virvės vidurį arba vertinti likusios virvės ilgį, kai planuojamas nusileidimas į tą patį tašką (pvz. lipant trumpas vienos virvės trasas). Naudojant dvigubas virves saugojimo sistemose patogiausia rinktis dvi skirtingų spalvų virves.
  Norėdami pažymėti virvę patys naudokite tik sertifikuotą UIAA žymeklį, nes nežinomos cheminės sudėties žymeklis gali pažeisti jūsų virvę.

Virvės vidurio žymėjimo pavyzdys 

Dažnai naudojamos virvės ir jų panaudojimo pavyzdžiai


Naudojimas, priežiūra, pažeidimai

Naudojimo patarimai, kad virvė tarnautų ilgiau:

• Nemindykite ir nestovėkite ant virvės.
• Sandėliuokite virvę sausoje, tamsioje vietoje, atokiai nuo aštrių daitkų ir cheminių medžiagų.
• Geriausia virvę sandėliuoti palaidą be mazgų.
• Nežymėkite ir netepliokite virvės UUIA sertifikato neturinčiais žymekliais.
 

• Pakartotinai rišant mazgą, keiskite virvės galus įrišimui. Taip išvengsite virvės sukimosi ir visos virvės dėvėjimasis bus tolygesnis.
• Venkite labai greitų nusileidimų, kurių metu saugojimo įtaisas galėtų įkaisti tiek, kad pasiektų tekstilės lydymosi temperatūrą.
• Saugokite virvę nuo purvo, smėlio, žemių. Purvina virvė dėvisi greičiau ir pažeidžia kitus saugos įtaisus.
• Saugokite virvę nuo tiesioginių saulės spindulių, cheminių medž. (rūgščių) ir drėgmės.

Patarimai kaip prižiūrėti virvę:

• Lipant uolose naudokite patiesalus apsaugančius nuo smėlio ir purvo. 
• Jei naudojote virvę druskingoje aplinkoje (pajūris), po naudojimo praskalaukite virvę gėlu vandeniu.
• Esant poreikiui plaukite virvę šiltame vandenyje (ne daugiau 30 °C) tik su tam tinkančiomis priemonėmis. 
• Virvę galima skalbti ir skalbimo mašinoje, be sukimo režimo (spin cycle). 
• Priemones skalbimui rinkitės labai atidžiai. Įvairūs skalbikliai ir dėmių šalintojai su stipria chemine sudėtimi gali paveikti virvės struktūrą.
• Aukšto slėgio purkštuvai netinka virvei plauti  .

Video matysite 3 skirtingus virvių sutvarkymo būdus
 
 

Virvių pažeidimų pavyzdžiai

1. Nauja (1) ir labai susidėvėjusi (2) virvė.

2. Šarvas suteptas neaiškios kilmės cheminėmis medžiagomis (tepalai, riebalai ar pan.)

3. Pažeista šerdis. Akivaizdūs virvės pakitimai.

4. Išsilydžiusi virvė dėl trinties sukelto karščio.

 Jei liko neatsakytų klausimų ar norite sužinoti daugiau užduokite klausimus komentare.

Jei norite įsitikinti dėl savo naudojamos įrangos saugumo galite kreiptis į mūsų specialistus dėl įrangos patikros. 
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Prisijungti to leave a comment